Куба, Варадеро

Почитувани наши потенцијални клиенти, во продолжение следува еден наш мал избор на хотели од големата понуда на хотели во Варадеро, Куба. Приложениот пакет аранжман е со 10 ноќевања но доколку сакате да биде со помалку или повеќе,ќе Ви биде направена понуда врз основа на Вашето барање.

Најголемиот и во последно време најпосетуван карипски остров е дел од Големите Антили. Латино ритамот, пикантната кујна, рајските плажи, волшебните природни убавини, непрегледните полиња со шеќерна трска, сочуваните традиции и култура се само дел од оваа сочувана,островска енигма.
Една е од најстарите земји на новиот свет, во која историјата ја испишуваа Европа и Африка, а ја открил Кристофер Колумбо, 1942год. убеден дека конечно ја нашол Индија. Во 1818 година, допуштена и е слободна трговија, а во 1889год. по воената интервенција од Америка, стана нејзиниот “Шекерниот остров”. Големите социјални разлики, доведоа до револуција во 1958 год. под водство на Кастро, сеуште актуелен претседател на една од последните комунистички земји.

ВАРАДЕРО – Најпознато Кубанско летувалиште, сместено на северниот дел на островот, оддалечено окулу 130км. oд Хавана. Се протега на 22км. долги, бисерно бели, песочни плажи. Климата е тропска со окулу 330 сончеви денови во текот на годината.

Службено име: Република Куба (Republica de Cuba)
Државно уредување: Социјалистичка република
Претседател: Раул Кастро
Површина: 110 861 км2
Број на жители (2003 г.): 11.295.000
Главен град: Хавана (La Cuidad de La Habana)
Службен јазик: Шпански
Парична единица: Кубански Пезос CUP / Конвертибилен Пезос CUC
БОП (2003 г.): 32.850 мил. USD; 2908 USD/ жит.
Кодови според стандардот ИСО 3166: CUB, CU
Временска зона: UTC – 5 (6 саати назад од Македонско време)

SOL 12

Melia Sol Sirenas Coral 4*

AI

ЦЕНИТЕ СЕ ВО ФАЗА НА АЖУРИРАЊЕ Се наоѓа на одлична локација директно на една од најубавите плажи на полуостровот Варадеро. Sol ... Повеќе

лагуна 7

Iberostar Laguna Azul 5*, Varadero

AI

ЦЕНИТЕ СЕ ВО ФАЗА НА АЖУРИРАЊЕ Уживајте во одмор од вашите соништа во хотелот Iberostar Laguna Azul. Лоциран на привилегирана локација, ... Повеќе

tortuga 3

Villa Tortuga 3*, Varadero

AI

ЦЕНИТЕ СЕ ВО ФАЗА НА АЖУРИРАЊЕ Лоцирана на тивка уличка во близина на главниот пат на почетокот на селото Varadero, Вила Tortuga е ... Повеќе

kawama 2

Villa Kawama 3*, Varadero,Cuba

AI

ЦЕНИТЕ СЕ ВО ФАЗА НА АЖУРИРАЊЕ Иако Вила Kawama дише во атмосфера на традиционална HACIENDA, таа е, всушност, all inclusive одморалиште ... Повеќе

barlo 7

Barlovento 4*, Varadero, Cuba

ЦЕНИТЕ СЕ ВО ФАЗА НА АЖУРИРАЊЕ ADULTS  ONLY HOTEL Хотелот Barlovento се наоѓа на сама плажа на само неколку метри од центарот на градот ... Повеќе

BRISAS 6

Brisas del Caribe 3*, Varadero

AI

ЦЕНИТЕ СЕ ВО ФАЗА НА АЖУРИРАЊЕ Хотелот Brisas del Caribe е лоциран на самата плажа во Варадеро . Овој е три ѕвезден хотел со систем СЕ ... Повеќе