Коста Брава – лето 2019

Коста Брава – крајбрежен регион и популарна туристичка дестинација поради умерената клима и прекрасните плажи со кристално чиста вода и волшебен, ситен песок.

Додека еден дел од брегот на Коста Брава станал развиена туристичка дестинација, останатите делови го задржале традиционалниот изглед и станале „скриенa скапоценост“ за посетителите кои сакаат нешто повеќе од сонце, море, песок и Сангрија.

Брегот на Коста Брава опфаќа 160 километри од убавoто живописно крајбрежие на Каталонија во североисточниот дел на Шпанија. Нејзината природна убавина, бескрајните песочни плажи и летното сонце, привлекуваат милони туристи. Тука ќе најдете модерни туристички летувалишта со бројни квалитетни хотели покрај рибарските села и средновековните градови со древните замоци. Коста Брава со Коста Маресме се протега од Барцелона се до француската граница.
Покрај одморот на прекрасните плажи, туристичките места на Коста Брава (што во превод значи Дива Коска) се идеално лоцирани за посета и истражување на културното богатство на Каталонија. Главниот град Барселона секако може да се рангира меѓу најфасцинантните градови на планетата со бројните атракции како: архитектурата на Gaudi, музејот на Пабло Пикасо, Олимпиското село, Mагичните фонтани, светски познатиот Ла Рамбла булевар, Форумот, Ридот Монжуик и многу други. Музејот на Салвадор Дали во Фигерас е најпосетувано место во регионот заедно со бенедиктинскиот манастир на Монтсерат, изграден високо на камени формации во планините северозападно од Барселона. Еден од најголемите паркови на вода во Европа се наоѓа во близината на Lloret de Mar. Првото големо одморалиште и веројатно најособено од сите на Коста Брава е Tossa de Mar со песочни плажи, мали заливи и историското средиште, Вила Вела, со средновековните одбранбени ѕидови и кули. Лорет де Мар е најпознато летувалиште со најголем број хотели и туристи, со убаво уредена променада покрај морето. Популарното летувалиште Blanes со долгата песочна плажа е јужната точка на Коста Брава, додека во продолжение се туристичките места Малграт де Мар, Санта Сузана и Калеља, кои се всушност дел од Costa Maresme која обично се препознава како дел од Коста Брава. Далеку од крајбрежните летувалишта Коста Брава има богато историско и уметничко наследство во бројни интересни места за посета. Каталонија привлече и инспирира многу познати уметници, вклучувајќи ги Пикасо, Салвадор Дали и Марк Шагал. Салвадор Дали е роден и својот живот го поминал во Фигерас, и насекаде околу селото може да се види неговото влијание. Дали оставил впечатлив белег во културата на Коста Брава, како што архитектурата на Гауди со својата оригиналност ја направи Барселона единствена во светот.

hcartagonova141960w_29023516500_o

H Top Cartago Nova 3*, Malgrat de Mar

од 439€
FB+

Локација:Хотелот се наоѓа на поморскиот дел на шеталиштето во Malgrat de Mar меѓу областите на Calella и Blanes . Овој неверојатен хотел ... Повеќе

1443203_45_z

Hotel Mercury 4*, Santa Susanna

HB

Локација:Хотелот се наоѓа на променадата на Санта Сузана на неколку метри од Балеарското море.Опис:Ова е еден модерен хотел, ... Повеќе

38187453

Gran Hotel Flamingo 4*, Lloret De Mar

од 539€
HB

Локација:Хотелот се наоѓа во срцето на Лорет Де Мар на 150 м до најблиската плажа и многу блиску до голем број на ресторани, ... Повеќе

xHotelDelamar00001-1.jpg.pagespeed.ic.o8723p1Ee3

Hotel Delamar 4*, Lloret De Mar – Adults Only

од 579€
HB

Локација:Хотелот се наоѓа во Лорет Де Мар на само 50 м до најблиската плажа и многу блиску до голем број на ресторани, барови и ... Повеќе

platja 11

H Top Platja Park 4*, Platja D”Aro

FB+

Platja d'Aro е прилично мал град, кој привлекува голем број туристи, бидејќи има многу нешта кои се атрактивни за целото семејство: ... Повеќе

001 CP (03)

H Top Caleta Palace 4*, Platja D’Aro

FB+

H Тоp Caleta Palace е 4-ѕвезден, крајбрежен хотел кој гледа на една од најубавите плажи на Коста Брава, Platja d'Aro, што го прави совршен за ... Повеќе

royal 5

H TOP Royal Sun 4*,Santa Susanna

од 529€
FB+

Четири звездениот H TOP Royal Sun Hotel се наоѓа на самата плажа, покрај шеталиштето во прекрасното, тивко туристичко место Santa Susanna на ... Повеќе

15711999_m

H Top Pineda Palace 4 *, Pineda De Mar

од 529€
FB+

Локација: Хотелот e отворен во 2014 год. и се наоѓа на самата променада на  Пинеда де Мар покрај море, со поглед на прекрасната ... Повеќе

17862286_m

Aqua Montagut 4*, Santa Susanna

BB

Локација:Хотелот се наоѓа на 200м од центарот на Санта Сузана и 150м од море. Опис:Хотелот располага со два базени од кои еден е ... Повеќе

12337124_m

H Top Calella Palace 4 *, Calella

од 489€
FB+

Локација:Ресортот е лоциран во тивката, резиденцијална зона во Калеа, на само неколку минути пешачење до најблиската плажа и ... Повеќе