Зима 2017-2018

БАНСКО

БАНСКО – Градот под Рила и Пирин Планина која е под заштита на УНЕСКО.
Оддалечен е од Софија окулу 170км. а од Скопје окулу 260км. и иако релативно млад, надалеку е познат како скијачки центар со одлични временски услови, активен дневен и

Повеќе

ЕСЕН ВО БАНСКО!

Повеќе

БОРОВЕЦ

Боровец е најстариот и најпопуларен ски центар во Бугарија, сместен на падините на планината Рила на која се наоѓа и највисокиот врв на Балканот .
Од Софија е оддалечен 80км., од Скопје окулу 220км. а најблизок град му е Самоков )на окулу

Повеќе

ЗЛАТИБОР

Пространа златеста висорамнина со просечна висина од 1000м, извонредно погодна за спорт и рекреација, но и за оние кои сакаат да ја подобрат својата физичка состојба. Денес Златибор е значаен спортско-рекреативен и туристички центар. Се

Повеќе

ИТАЛИЈА ЗИМА 2014/2015

Повеќе

Cortina d'Ampezzo

Cortina d'Ampezzo е познат монденски ски центар, со 1000г долга историја, Лоциран во областа Vento. Освен зимски и летми спортови нуди и богат ноќен живот, бутици на познати модни креатори, бројни барови и ресторани.

Повеќе

LIVIGNO

Познат скијачки центар во италјанската покраина Lombardia, лоциран во безцаринска зона во близина на италјанско-швајцарската граница.
Сместен е на 1.800м надморска висина, а највисоката жичара "Carosello" e na 2.800m надморска висина. Скијачкиот

Повеќе

Madonna di Campiglio

Ски центарот Madonna di Campiglio е сместен во северниот дел на Trentino, на надморска висина 800-2.550м. Овој модерен ски центар е одличен за сите оние кои сакаат врвни ски стази и добра забава после скијање.
Во Madonna di Campiglio, веќе со традиција (околу 50г) се

Повеќе

Paganella

Ски центарот Паганела (Paganella Dolomiti ad Andalo), се протега на 2.125м надморска височина. Ресортот располага со 19 модерни ски-лифтови, меѓусебно поврзани со капацитет од 2.600 лица на час и повеќе од 60км ски писти со различна тежина.
Паганела со

Повеќе

КОПАОНИК

Копаоник е најголем скијачки центар во Србија и несомнено еден од најубавите центри во овој дел на Европа. Копаоник поседува неверојатен природен потенцијал од околу 200 сончеви и околу 160 денови под снежна покривка во текот на

Повеќе

ПАМПОРОВО

Пампорово се наоѓа во внатрешноста на планината Родопи на 1650 метри надморска височина, во подножјето на планинскиот врв Снежанка (Снежана).Од Софија е на околу 220 километри одалеченост, 85 километри јужно од градот Пловдив, 15 километри

Повеќе