ПАМПОРОВО

Пампорово се наоѓа во внатрешноста на планината Родопи на 1650 метри надморска височина, во подножјето на планинскиот врв Снежанка (Снежана).Од Софија е на околу 220 километри одалеченост, 85 километри јужно од градот Пловдив, 15 километри северно од градот Смолјан и 10 километри јужно од градот Чепеларе.
Климата во областа на Пампорово се одликува со блага зима со повеќе од 100 сончеви денови. Ова одморалиште има најголем број на сончеви денови годишно во споредба со сите други планински центри во Бугарија. Просечната годишна температура е 5.5 ° С.
Главниот туристички проток во одморалиштето во Пампорово е во текот на зимските месеци, бидејќи одморалиштето е прилагодено главно за скијачки спортови. Скоро сите скијачки патеки во ова одморалиште започнуваат од планинскиот врв Снежанка, бидејќи надморската височина се движи од 1926 до 1400 метри . Туристичката сезона започнува во декември и продолжува до крајот на април.
Поради својата прекрасна природа, регионот го посетуваат туристите и лето.

b_12209120

FINLANDIA 4*

од 24€

Локација: Хотел  се наоѓа  во мирниот дел на Пампорово,одалечен на околу  800 м од ски стазите .Од хотелот има превоз со мини ... Повеќе

22773476

Hotel Orpheus 4*

од 25€

Локација:  Одлично лоциран хотел на само 100 м од ски стазите и 150 м од центарот Капацитет:Сите соби имаат купатило -туш,фен, SAT ... Повеќе

b_60836570

Hotel Orlovets 5*

од 29€

Локација  : Новоизграден хотел кој  им нуди на гостите удобно сместување и се наоѓа во центарот на Пампорово.Одалечен е на 800м ... Повеќе

27088288

Apart Hotel Forest Nook 3*

од 35€

Локација: Хотелот се наоѓа на 3 км од ски стазите.Поради својата положба ,опкружен со  природа хотелот работи цела година и ... Повеќе