Costa Brava Summer 2019

Коста Брава – крајбрежен регион и популарна туристичка дестинација поради умерената клима и прекрасните плажи со кристално чиста вода и волшебен, ситен песок.

Додека еден дел од брегот на Коста Брава станал развиена туристичка дестинација, останатите делови го задржале традиционалниот изглед и станале „скриенa скапоценост“ за посетителите кои сакаат нешто повеќе од сонце, море, песок и Сангрија.

Брегот на Коста Брава опфаќа 160 километри од убавoто живописно крајбрежие на Каталонија во североисточниот дел на Шпанија. Нејзината природна убавина, бескрајните песочни плажи и летното сонце, привлекуваат милони туристи. Тука ќе најдете модерни туристички летувалишта со бројни квалитетни хотели покрај рибарските села и средновековните градови со древните замоци. Коста Брава со Коста Маресме се протега од Барцелона се до француската граница.
Покрај одморот на прекрасните плажи, туристичките места на Коста Брава (што во превод значи Дива Коска) се идеално лоцирани за посета и истражување на културното богатство на Каталонија. Главниот град Барселона секако може да се рангира меѓу најфасцинантните градови на планетата со бројните атракции како: архитектурата на Gaudi, музејот на Пабло Пикасо, Олимпиското село, Mагичните фонтани, светски познатиот Ла Рамбла булевар, Форумот, Ридот Монжуик и многу други. Музејот на Салвадор Дали во Фигерас е најпосетувано место во регионот заедно со бенедиктинскиот манастир на Монтсерат, изграден високо на камени формации во планините северозападно од Барселона. Еден од најголемите паркови на вода во Европа се наоѓа во близината на Lloret de Mar. Првото големо одморалиште и веројатно најособено од сите на Коста Брава е Tossa de Mar со песочни плажи, мали заливи и историското средиште, Вила Вела, со средновековните одбранбени ѕидови и кули. Лорет де Мар е најпознато летувалиште со најголем број хотели и туристи, со убаво уредена променада покрај морето. Популарното летувалиште Blanes со долгата песочна плажа е јужната точка на Коста Брава, додека во продолжение се туристичките места Малграт де Мар, Санта Сузана и Калеља, кои се всушност дел од Costa Maresme која обично се препознава како дел од Коста Брава. Далеку од крајбрежните летувалишта Коста Брава има богато историско и уметничко наследство во бројни интересни места за посета. Каталонија привлече и инспирира многу познати уметници, вклучувајќи ги Пикасо, Салвадор Дали и Марк Шагал. Салвадор Дали е роден и својот живот го поминал во Фигерас, и насекаде околу селото може да се види неговото влијание. Дали оставил впечатлив белег во културата на Коста Брава, како што архитектурата на Гауди со својата оригиналност ја направи Барселона единствена во светот.

hcartagonova141960w_29023516500_o

H Top Cartago Nova 3*, Malgrat de Mar

from 439€
FB+

Sorry, this entry is only available in Shqip and Macedonian. ... More

1443203_45_z

Hotel Mercury 4*, Santa Susanna

HB

Sorry, this entry is only available in Shqip and Macedonian. ... More

38187453

Gran Hotel Flamingo 4*, Lloret De Mar

from 539€
HB

Sorry, this entry is only available in Shqip and Macedonian. ... More

xHotelDelamar00001-1.jpg.pagespeed.ic.o8723p1Ee3

Hotel Delamar 4*, Lloret De Mar – Adults Only

from 579€
HB

Sorry, this entry is only available in Shqip and Macedonian. ... More

platja 11

H Top Platja Park 4*, Platja D”Aro

FB+

Sorry, this entry is only available in Shqip and Macedonian. ... More

001 CP (03)

H Top Caleta Palace 4*, Platja D’Aro

FB+

Sorry, this entry is only available in Shqip and Macedonian. ... More

royal 5

H TOP Royal Sun 4*,Santa Susanna

from 529€
FB+

Sorry, this entry is only available in Shqip and Macedonian. ... More

15711999_m

H Top Pineda Palace 4 *, Pineda De Mar

from 529€
FB+

Sorry, this entry is only available in Macedonian. ... More

17862286_m

Aqua Montagut 4*, Santa Susanna

BB

Sorry, this entry is only available in Macedonian. ... More

12337124_m

H Top Calella Palace 4 *, Calella

from 489€
FB+

Sorry, this entry is only available in Shqip and Macedonian. ... More