Kosta Brava – Vera 2019

Коста Брава – крајбрежен регион и популарна туристичка дестинација поради умерената клима и прекрасните плажи со кристално чиста вода и волшебен, ситен песок.

Додека еден дел од брегот на Коста Брава станал развиена туристичка дестинација, останатите делови го задржале традиционалниот изглед и станале „скриенa скапоценост“ за посетителите кои сакаат нешто повеќе од сонце, море, песок и Сангрија.

Брегот на Коста Брава опфаќа 160 километри од убавoто живописно крајбрежие на Каталонија во североисточниот дел на Шпанија. Нејзината природна убавина, бескрајните песочни плажи и летното сонце, привлекуваат милони туристи. Тука ќе најдете модерни туристички летувалишта со бројни квалитетни хотели покрај рибарските села и средновековните градови со древните замоци. Коста Брава со Коста Маресме се протега од Барцелона се до француската граница.
Покрај одморот на прекрасните плажи, туристичките места на Коста Брава (што во превод значи Дива Коска) се идеално лоцирани за посета и истражување на културното богатство на Каталонија. Главниот град Барселона секако може да се рангира меѓу најфасцинантните градови на планетата со бројните атракции како: архитектурата на Gaudi, музејот на Пабло Пикасо, Олимпиското село, Mагичните фонтани, светски познатиот Ла Рамбла булевар, Форумот, Ридот Монжуик и многу други. Музејот на Салвадор Дали во Фигерас е најпосетувано место во регионот заедно со бенедиктинскиот манастир на Монтсерат, изграден високо на камени формации во планините северозападно од Барселона. Еден од најголемите паркови на вода во Европа се наоѓа во близината на Lloret de Mar. Првото големо одморалиште и веројатно најособено од сите на Коста Брава е Tossa de Mar со песочни плажи, мали заливи и историското средиште, Вила Вела, со средновековните одбранбени ѕидови и кули. Лорет де Мар е најпознато летувалиште со најголем број хотели и туристи, со убаво уредена променада покрај морето. Популарното летувалиште Blanes со долгата песочна плажа е јужната точка на Коста Брава, додека во продолжение се туристичките места Малграт де Мар, Санта Сузана и Калеља, кои се всушност дел од Costa Maresme која обично се препознава како дел од Коста Брава. Далеку од крајбрежните летувалишта Коста Брава има богато историско и уметничко наследство во бројни интересни места за посета. Каталонија привлече и инспирира многу познати уметници, вклучувајќи ги Пикасо, Салвадор Дали и Марк Шагал. Салвадор Дали е роден и својот живот го поминал во Фигерас, и насекаде околу селото може да се види неговото влијание. Дали оставил впечатлив белег во културата на Коста Брава, како што архитектурата на Гауди со својата оригиналност ја направи Барселона единствена во светот.

hcartagonova141960w_29023516500_o

H Top Cartago Nova 3*, Malgrat de Mar

од 439€
FB+

Lokacioni: Hoteli gjendet në shetitorën në Malgrat mes zonave Kalella dhe Blanes. Ky hotel ka një pamje shumë të bukur drejt detit ose drejt maleve,varësisht prej cilës anë gjendet dhoma. Hoteli është ideal për çifte ... Повеќе

1443203_45_z

Hotel Mercury 4*, Santa Susanna

HB

Lokacioni: Hoteli gjendet në pormenadën e Santa Suzanas,disa metra deri tek deti Balearsk Përshkrimi: Hotel bashkëkohorë prej të cilit ka një pamje mahnitëse drejt bregdetit. Hoteli disponon me restaurant I cili ofron ... Повеќе

38187453

Gran Hotel Flamingo 4*, Lloret De Mar

од 539€
HB

Lokacioni: Hoteli gjendet në zemër të Lored de Mar në 150 m deri në plazhën më të afërt,dhe shumë afër restauranteve,bareve,shitoreve në qendër të qytetit. Përshkrim: Hoteli disponon me një pishinë të hapur,bar ... Повеќе

xHotelDelamar00001-1.jpg.pagespeed.ic.o8723p1Ee3

Hotel Delamar 4*, Lloret De Mar – Adults Only

од 579€
HB

Lokacioni: Hoteli gjendet në Loret de Mar vetëm 50m prej plazhit më të afërt dhe afër shum restauranteve,bareve dhe lokaleve të ndryshme,shitore të cilat gjenden në qendër të qytetëzës. Përshkrimi: Hoteli disponon ... Повеќе

platja 11

H Top Platja Park 4*, Platja D”Aro

FB+

Platja d Aro është një qytet I vogël I cili tërheqë një numër të madh të turistëve sepse ka shum vende interesante për të vizituar së bashku me familje, si duqane të ndryshme,lokale, restaurante tradicionale ... Повеќе

001 CP (03)

H Top Caleta Palace 4*, Platja D’Aro

FB+

Hotel bregdetar me 4 yje, I cili është I vendosur në njërën prej plazheve më të bukura të Kosta Brava. Mysafirët e këtij hoteli të bukur mund të kënaqen në pishinën e hapur të hotelit ,përderisa fëmijët lozin ... Повеќе

royal 5

H TOP Royal Sun 4*,Santa Susanna

од 529€
FB+

Hoteli është me 4 yje,I cili gjendet në vetë plazhin,përreth shetitorës në vendin turistik të bukur të Santa Susanas në Costa Brava.Ky hotel bashkëkohor ,prej të cilit ofrohen pamje të mahnitshme drejt detit,posedon ... Повеќе

15711999_m

(Macedonian) H Top Pineda Palace 4 *, Pineda De Mar

од 529€
FB+

Извинете, овој текст е достапен само во Macedonian. ... Повеќе

17862286_m

(Macedonian) Aqua Montagut 4*, Santa Susanna

BB

Извинете, овој текст е достапен само во Macedonian. ... Повеќе

12337124_m

H Top Calella Palace 4 *, Calella

од 489€
FB+

Lokacioni: Resorti ndodhet në një zonë shum të qetë ne Kalea,jo shum large plazhit,dhe shum afër restauranteve,bareve shitoreve në vetë qendrën e qytetëzës. Përshkrim:  Hoteli disponon me një pishinë të madhe të ... Повеќе